Jsem člověk

20.12.2019

Na únavu je jednoduchá odpověď: nejsem mašina. Kdyby Pán Bůh chtěl, abych pracoval 24 hodin denně, nedal by mi potřebu spánku. Dobře se vyspat a dobře se najíst není nic hříšného, ba naopak. Nejsem anděl, jsem člověk. A s Janem Křtitelem mám aspoň jednu věc společnou: vím, že nejsem Mesiáš.

Co se týče omrzelosti: co když není špatná? Někdy přináší modlitba jiskřivou radost, pocit, že se mohu skoro dotknout mystéria, někdy vůbec, většinou tak napůl; moje otázka je, jestli to nakonec není jedno. Možná je to totiž jen tlak současné civilizace, že všechno musí být zábavné, zážitkové, emocionální a že všechny naše únavy musíme rychle přebít kofeinem, teinem, a kdo ví jakými chemikáliemi, jen abychom nebyli nikdy unaveni. Jenomže co když je omrzelost, či jak to nazveme, důležitá duchovní zkušenost?

Nejsem robot, modlitba - zdá se mi - je cosi, co vychází z hloubi této země, co já jako jeden z jejich obyvatel jsem schopen artikulovat slovy, s emocemi i bez nich. Bohu díky za nadšení, když je. Ale když není, tak to přece nutně neznamená, že je něco špatně.

Marek Orko Vácha