K čemu je dobrý půst

09.04.2019

K čemu je vlastně dobrý půst? Proč se lidé, kam až paměť sahá, ve zvláštní, sváteční dny zdržují jídla a pití? Proč se dobrovolně zříkají naplnění svých základních tělesných potřeb?

Snad proto, že lidé všech národů, kultur a civilizací vždycky nějak tušili, že člověk je víc než jen stroj na jídlo nebo automat splněných přání. Lidé vždycky nějak věděli o tom, že co je důležité, je očím neviditelné, jak nám to připomíná Exupéryho kouzelná knížka Malý princ. Snad proto najdeme ve všech duchovních tradicích zvláštní postní dny, ty slavnostní ostrůvky poklidu a ticha, na kterých lze spočinout a obnovit spojení s tím, co je v životě nejdůležitější, co nás nese, podpírá a drží v uspěchaném životním rytmu, co nám dobíjí baterie a srovnává žebříčky hodnot. 

Každý člověk potřebuje čas od času poodstoupit od svých životních zápasů, vyjet na hlubinu, znovu sestoupit ke kořenům vlastní životní orientace, k posledním zdrojům a pramenům lidského bytí. Postní dny jsou nevtíravým pozváním k takovému sestupu. Jsou oázou mlčení a naslouchání, jsou hrází proti banalitě a povrchnosti. Jsou příležitostí k ohledání základů, na kterých stavíme svůj životní projekt. 

Opravdu naslouchat spodním proudům vlastní duše dokážeme teprve tehdy, když na chvíli vystoupíme z kolotoče obstarávání, pachtění, lopotění a shánění. Teprve když odložíme své nákupní tašky, svačinové boxy a jídelní lístky. Teprve tehdy začne vyplouvat na povrch to důležité, to, co zůstává skryto, je-li naše pozornost rozptýlena mezi dorty, salámy a brambůrkami. Lidé tohle vždycky nějak věděli, proto najdeme v kalendáři všech duchovních tradic zvláštní dny, kdy se prostě nejí. Tyto sváteční dny půstu věřícím často připomínají veliké a slavné události minulosti. Tím chtějí zároveň orientovat jejich přítomnost a dodávat naděje a nových sil pro budoucnost. 

Postní dny jsou takto účinným lékem proti zapomnětlivosti. Paměť, jak známo, vždycky pracovala nejlépe s prázdným žaludkem, to ví každý student, který se někdy připravoval na zkoušku. Možná to platí i o sdílené paměti evropské kultury. Možná i ona potřebuje trochu provětrat, zbavit sklerotických plátů a závojů. Možná i evropská kulturní paměť potřebuje posílit a zbystřit léčebnou kúrou velikonočního půstu. 

Pavel Hošek, Ranní úvaha - Český rozhlas Vltava